; BOŞANMA VE ÇOCUK • Uzman Pedagog Zeynep Şimşek Karataş

BOŞANMA VE ÇOCUK

29 Eylül 2021
Yayınlanan Makale
29 Eylül 2021 Pedagog Zeynep Şimşek

BOŞANMA VE ÇOCUK
Anne ve baba artık birbirini sevmediğinde ve ayrı yaşamaya karar verdiğinde, çocuk sanki dünyası alt üst olmuş gibi hissedebilir. Çocuğun hissettiği üzüntü seviyesi, çiftin nasıl ayrıldığına, çocuğun yaşına, konuyu ne kadar anlayabildiğine ve ebeveyninden, ailelerinden ve arkadaşlarından aldıkları desteğe bağlı olarak değişebilir.

18 ay ila 6 yaş arası çocuklarda gelişimsel gerilemeler olabilir. Tuvalet eğitimi kazanmış olmasına rağmen alt ıslatma, parmak emme, öfke nöbetleri ve benlik gelişim sürecinde de olduğu için kendini boşanmadan sorumlu hissetme gibi duygusal etkiler de gösterebilir.

Okul çağındaki çocuklarda akademik başarısızlık, içe kapanma, yalnızlık hissi görülebilir. Ergenlik döneminde ise, anne ve baba kendi yaşantılarına dalarak … Devamını Oku

YAPIN

  • Çocuklarınızın hâlâ onları seven ebeveynleri olduğunu hatırlamalarını ve onlarla ilgilenmeyi ve önemsemeyi sürdüreceğinizi bilmesini sağlamalısınız.
  • Çocuklarınızı kendi endişelerinden koruyun. Olanların sorumluluğunun çocukların değil sizinle alakalı olduğunu açıkça belirtin.
    Tüm Maddeleri Oku

YAPMAYIN

  • Çocuğunuzdan taraf tutmasını istemeyin: “Kiminle yaşamak istersin?” gibi sorular sormayın.
  • Çocuğunuza diğer ebeveynin ne yaptığıyla ilgili meraklı sorular sormayın.
    Tüm Maddeleri Oku

Püf Noktaları ve Öneriler

Hayatınızda mümkün olduğunca az değişiklik yapın. Bu, çocuğunuzun, zorluklara rağmen sevdiklerinin hala onları önemsediğini ve hayatın makul … Devamını Oku

Bir önceki yazımız olan ÇOCUĞUM HIRSIZLIK YAPIYOR başlıklı makalemiz çalma davranış bozukluğu, çalma davranışı ve çalma davranışının nedenleri konularından bahsediyor, okumanızı öneririm.

İlginizi Çekebilir:  ÇOCUĞUM YALNIZ OYUN OYNAYAMIYOR
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Contact

İLETİŞİM

Çocuğunuzun Gelişim Değerlendirmesini Yaptırmak İçin İletişime Geçin

0 (536) 404 84 22

Contact

Bir önceki yazımız olan ÇOCUĞUM HIRSIZLIK YAPIYOR başlıklı makalemiz çalma davranış bozukluğu, çalma davranışı ve çalma davranışının nedenleri konularından bahsediyor, okumanızı öneririm.

İlginizi Çekebilir:  ÇOCUĞUM NEDEN SÜREKLİ AĞLIYOR?
Mesaj Yaz
Nasıl Yardımcı Olabilirim?