; Reytingin Kurbanı Çocuklar • Uzman Pedagog Zeynep Şimşek Karataş
11 Kasım 2017 Pedagog Zeynep Şimşek

Reytingin Kurbanı Çocuklar
Son zamanlarda dikkatimi çeken  hedef kitlesi çocuklar olan televizyon programlarına ve sonrasındaki çocuk ve toplum açısından gelişen süreçlerine değinmek istiyorum.

Bu televizyon programları 3 ila 6 yaş çocuklarına sorular sorularak bir moderatör eşliğinde yürütülen  bir program tarzı. Programda çocuklara sorulan soruların cevapları sevimli çocuk davranışlarıyla da birleşince ortaya keyifli bir program çıkıyor. Tabi bu eğlence,  program bittikten sonra bitmiyor. Yarışmada bazı özelliklerinden dolayı öne çıkan çocuklar oluyor. Bu çocuklar sosyal medyada yine farklı eğlence malzemesi olmaya devam ediyorlar.

Yakın zamanlarda devletin de olumsuz bir örnek oluşturduğu için el koyduğu bir çocuk var. Adı Efe, hatta kısa sürede “Çitos” diye lakap takılmış. Bu çocuk program görüntüleri dışında farklı eğlence, dans, konuşma gibi videolara sahip. Böyle olunca  tamamen halka arz olan ünlü bir çocuk olmuş.  Videoların altında değişik yorumlar, eleştiriler, beğeniler yazılmış. Sürekli yemek yemeğe isteğiyle ilgili konuşma tarzı ve kilosuyla alakalı Capsler hazırlanıyor.

Bu ve bunun gibi halka arz olmuş çocuklar eleştiri, fazla ilgi, herkesin kendini tanıyor olması duygusu gibi duygularla baş edememeye başlıyor. Ve bazı problemlere açık hale geliyorlar.

Gelelim bu durumlara maruz kalan çocukların yaşadığı psikolojik sürece,

Bu çocuklar kendilerini bir oyunun içinde sanıyorlar, onlar sadece eğleniyorlar. Ve daha çok sevgi görebilmek için en sevimli hallerini sergiliyorlar. Mantıkları oldukça masum. Ama yaşadıkları şeyler sandıkları kadar masum değil. Bu durumdan süreç içinde yavaş yavaş olumsuz etkilenmeye başlıyorlar.

Bakalım çocukların gelişimleri bu durumdan nasıl etkileniyor?

Duygusal anlamda, tüm eleştiriye açık olan çocuklar sevgi kavramını anlamakta zorlanacaklardır .Alay etmek bir sevgi göstergesi mi, Neden benimle alay ediyorlar? Bana gülüyorlar, beni seviyorlar. Benimle ilgililer en çok sevdikleri çocuk benim.burayı cok toparlayamadım.

İlginizi Çekebilir:  Okul eksiklerini tamamladınız, ama çocuğunuz gerçekten hazır mı?

İlgi azaldıktan sonra ise özgüven eksikliği, başarısızlık duygusu, kabul görmediği duygusuyla karşı karşıya kalıyor.

Davranışsal anlamda ise, otorite tamamen çocuğun elindedir. Ailenin bu çocuğa bir şey öğretme ihtimali giderek düşer. Güç ondadır. Lider o’dur. Örneğin, uyku saatini, yemek alışkanlıkları, okul eğitimi hepsi kendi elindedir. Çocukta hiçbir sınır yok. Bu yaşta karar verme yetisini hazlar yönettiği için karşımıza problem davranışlar sergileyen bir çocuk olarak çıkacaktır.

Sosyal alanda ise, sürekli yetişkinlerle kendi istekleri doğrultusunda bir ilişki yürüten çocuk, sosyal alanda iletişim sorunu yaşayacaktır. Arkadaş edinemeyecektir. Zira akranları kendi istediği gibi davranmayacaktır. Empati becerisi gelişmeyecektir. Benlik ve mülkiyetin hakim olduğu bir karakter yapısı yerleşecektir.

Dil gelişimi alanında ise  çocuğun konuşması şiveli şekliyle pekiştirildiği için, diksiyonu düzelmeyecektir. Alay konusu olmaya devam edecektir.

Peki aileler sadece eğlence gibi görünen bu çocuğun gelişimini etkileyecek olan popülariteye nasıl zemin hazırlıyor?

Çocukları üzerinden maddi kazanç elde etmeleri, en tatlı çocuk kendilerininmiş olduğu imajı herkesle paylaşma isteği, çocuk üzerinden maddi, manevi, toplumsal bir prim elde etme isteği sağlıklı bir ebeveyn tutumu değildir. Bireysel hırs ve egoyu çocuk üzerinden tamamlamak kabul edilemez. Sağlıklı ebeveyn, çocuğunun tüm gelişim alanlarını sağlıkla dış faktörlerden koruyarak tamamlamasını sağlamaktır. Gelişimlerine katkı sağlayacak aktivitelerde bulunması için teşvik etmemilerdir. Akranlarıyla sosyalleşsinler, oyun oynasınlar, okula gitsinler…

Tüm bu olanlardan herkesin bir payı var diyerek topluma önerim, bu çocuklara gülmek onları daha çok görünmesine katkı sağlamak  sevgi gösterisi değildir. Birkaç ay eğlence ve reyting uğruna çocuklarımızın gelişimini kalıcı bir hasarla zedelememeliyiz. Çünkü bu programlar basit birer eğlence programından ibaret değil. Konuda materyal çocuk ise, bu gibi durumlarda sağ duyu ile yaklaşmakta yarar var.

İlginizi Çekebilir:  Çocukluk Döneminde Masturbasyon

Bir önceki yazımız olan Vaatlerin Altında Ezilen Duygu Duygusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririm.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Contact

İLETİŞİM

Çocuğunuzun Gelişim Değerlendirmesini Yaptırmak İçin İletişime Geçin

0 (536) 404 84 22

Contact

Bir önceki yazımız olan Vaatlerin Altında Ezilen Duygu Duygusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririm.

İlginizi Çekebilir:  Okul eksiklerini tamamladınız, ama çocuğunuz gerçekten hazır mı?
Mesaj Yaz
Nasıl Yardımcı Olabilirim?