; Çocuk Nedir? • Uzman Pedagog Zeynep Şimşek Karataş

Çocuk Nedir?

11 Kasım 2017
Yayınlanan Genel
11 Kasım 2017 Pedagog Zeynep Şimşek

Çocuk Nedir?
ÇOCUĞA BAKIŞ AÇIMIZ NASIL OLMALIDIR?

Çocuk,  bebeklik ve ergenlik dönemi arasında ki insan olarak tanımlanmaktadır.

Peki biz toplum olarak çocuk kelimesinden ne anlıyoruz?

Yerine karar alabileceğimiz, söz hakkının olduğu durumlarda bile söz hakkı vermeye değer görmediğimiz, giyeceği ayakkabıdan, arkadaşlık ilişkilerine, seçeceği meslekten hayatını paylaşacağı eşe kadar seçimlerine müdahale edebileceğimiz bir insan.

Çocuk ilk çocukluk döneminde daha özgürdür; istediği kıyafeti seçebilir, ebeveyni ile istediği tarzda konuşur, arkadaşlarını seçebilir, istediği oyunu oynar.  Ancak ergenlik ve yetişkinlik dönemine geldiğinde asıl karar verme merci kendisi olması gerekirken ebeveyni  “çocuk” un önüne bir set çeker.  “Biz senin aileniz buna biz karar vermeliyiz” der.

Böylece ilk gelişim döneminde özgür olmaya alışmış olan çocuk, ergenlik döneminde arkadaş dahi seçemeyecek duruma gelir. Çocukken sen büyüdün yalnız başına bir şeyler yapabilirsin gibi özgüven destekleyici cümleler kuran ebeveynler, söz konusu meslek seçimi veya eş seçimi gibi sorumluluğun %100 kişide olması gereken noktada, çocuklarını desteklemek yerine çocuklarına karşı koyan bir davranış sergiliyorlar.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; ilk çocukluk döneminde çocuğa nerede durması gerektiğini anlayacağı davranışlar sergilemeliyiz ki ergenlik döneminde müdahalemiz ilişkilerimizi sarsmıyor olsun. Çocuklarımızı büyütürken, nasıl tercih yapmaları gerektiğini ilk gelişim dönemlerinde doğru bir biçimde öğretebilirsek yaptıkları seçimlerden rahatsız olma olasılığımızı azaltmış oluruz.

Aldıkları kararların % 100 sorumluluğunu almalarını sağlamak sizlerin elinizde…

Ebeveyn olarak öğrenmeniz gereken en önemli şey, “Çocuklarınıza Güvenmek”. Eğer çocuklarınıza güvenirseniz ve bu değeri onlara verirseniz onlar da kendilerine güvenmeyi öğrenecekler. Çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar verip ve bazen hata yapmasına da fırsat vererek;  sonunda kendi kendisine “bu bana ne öğretti, bundan nasıl bir ders çıkarabilirim?” demesini ve farkındalık kazanmasını sağlayarak ona güveninizi göstermeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Reytingin Kurbanı Çocuklar

 

Bir önceki yazımız olan Çocuk Sevme Sanatı başlıklı makalemiz bebek nasıl sevilir konularından bahsediyor, okumanızı öneririm.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Contact

İLETİŞİM

Çocuğunuzun Gelişim Değerlendirmesini Yaptırmak İçin İletişime Geçin

0 (536) 404 84 22

Contact

Bir önceki yazımız olan Çocuk Sevme Sanatı başlıklı makalemiz bebek nasıl sevilir konularından bahsediyor, okumanızı öneririm.

İlginizi Çekebilir:  Bebeklik Depresyonu Nedir?
Mesaj Yaz
Nasıl Yardımcı Olabilirim?